آبیاری

آبیاری گیاهان آپارتمانی

تشخیص اینکه گیاه ما چقدر به آب نیاز دارد شاید سخت باشد. یک روش بسیار خوب در مورد آبیاری گیاهان این است که انگشت خود را در خاک قرار دهید. اگر خاک مرطوب باشد نیازی به آبیاری ندارد. خاک نباید آب زیادی داشته باشه و یا گل باشد. اگر خاک بیش از حد آب داشته باشد گیاه می تواند از بین برود. اگر هم خاک خشک و پوسته پوسته شده باشد برگ های آن قهوه ای و یا خرد می شود. در این حالت هم باید آبیاری انجام شود تا از از بین رفتن گیاه جلوگیری شود.

۸ نکته برای آبیاری گیاهان آپارتمانی

نکات زیر به شما کمک می کند تا آبیاری گلدان های خود را در منزل بهتر انجام دهید:

۱- اگر خاک گیاه خشک است به آبیاری نیاز دارد. اگر از خاک رس استفاده شده است گیاه به میزان آب کمتری نیاز دارد. زیرا خاک رس رطوبت را در خود نگه می دارد.

۲- این نکته را در نظر داشته باشید گیاهان جوان و مسن نیازهای مختلفی دارند. معمولا گیاهان جوان تر نیاز به آب کمتری دارند و گیاهان با سن بالاتر آب بیشتری نیاز دارند.

۳- زمان مناسب برای آبیاری گیاهان چه زمانی است؟ بهترین زمان برای آب دادن به گل های آپارتمانی اول صبح است. در این زمان به علت دمای هوای متعادلی که در محیط هست آب به خوبی در خاک فرو می رود و به گیاه برای رشد بهتر کمک می کند. اگر شب به گیاه آب بدهیم هوا خنک شده و خود گیاه مرطوب شده، پس می تواند آب دادن عامل بیماری گیاه شود. ظهر هم زمان مناسبی برای آبیاری نیست. زیرا زمانی است که آب به علت گرمای هوا به سرعت تبخیر می شود و نمی تواند به خوبی رطوبت را برای گیاه تامین نماید.

۴- یکی از نکات مهم در آبیاری گیاهان این است که باید آب به ریشه گیاهان برسد نه به برگ های آن. ریشه گیاهان برای رشد نیاز فراوانی به آب دارند. اما اگر برگ های گیاه همیشه مرطوب باشد برای گیاه باعث بیماری می شود.

۵- به آرامی آب بدهید. آبیاری سریع به گیاهان باعث می شود تا فقط ۲۰ درصد از آبی که وارد خاک شده به ریشه گیاهان برسد. پس برای اینکه آبیاری کاملا بهینه باشد برای آب دادن به گل های خود وقت بگذاریم.

۶- اگر گیاهان شما در فضای باز هستند از دستگاه های اندازه گیری میزان بارندگی استفاده کنید. با این کار متوجه می شوید که در آن منطقه چه میزان باران می بارد و بر اساس آن می توانید نیاز آبیاری گیاهان خود را تشخیص دهید.

۷- بهتر است از آب آشامیدنی برای آبیاری گل های خود استفاده کنید. برای اینکه میزان اسیدیته خاک را اندازه گیری کنید می توانید از PH سنج آب استفاده کنید. اما در حالت عادی آب آشامیدنی بهترین گزینه برای آبیاری گل و گیاه ما می باشد.

۸- سیستم آبیاری قطره ای یکی از بهترین روش ها برای آبیاری گل ها می باشد. چون به آرامی و به تدریج آب را به ریشه گیاهان می رساند. این باعث صرفه جویی در زمان و عدم هدر رفت آب می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *