خاک-خاک حاصلخیز

خاک

یکی از عوامل مهم در کاشت گیاهان خاک می باشد، خاک را می توان به سه دسته خاک سبک، خاک سنگین و خاک حاصلخیز دسته بندی کرد.

خاک سبک

خاک سبک به خاکی گفته می شود که قسمت عمده آن از شن و ماسه و یا پرلیت تشکیل شده باشد،خاک سبک آب را در خود نگه نمی دارد و مود غذایی مورد نیاز برای رشد گیاه را ندارد،اگر بافت خاک سبک باشد؛ یعنی بطوری که آب را در خود نگه ندارد و به محض آبباری، آب از انتهای گلدان خارج می شود، برای جبران خشکی خاک نیاز به آبیاری پی در پی دارد و این امر سبب شسته شدن مواد آلی خاک شده، و گیاه مواد غذایی مورد نیاز خود را نمی تواند از خاک جذب کند.زمانی که از ماسه و شن به عنوان بخش اصلی تشکیل دهنده خاک استفاده کنیم بافت خاک سبک شده و از مواد آلی غنی نمی باشد.

خاک سنگین

خاک سنگین به خاکی گفته می شود که ذرات خاک چسبندگی زیادی با هم دارند و از خاک رس به عنوان بخش اصلی تشکیل دهنده خاک استفاده شده است. در صورتی که خاک گلدان خیلی سنگین باشد؛، چون ذرات رس، چسبندگی زیادی با یکدیگر دارند، آب حاصل از آبیاری گیاه، در لابلای حفره های این خاک  گیر افتاده و در نهایت در خاک حالت ماندابی(ماندن آب لابلای خاک) ایجاد می شود و ربشه گیاه هوای مورد نیاز خود را دریافت نمی کند. و اصطلاحا ریشه گیاه خفه می شود و در نهایت گیاه طراوت خود را از دست می دهد.

خاک حاصلخیز

خاک حاصلخیز به خاکی گفته می شود با بافت متوسط که مواد آلی دارد و در بین عموم به نام خاک باغچه شناخته می شود، خاک حاصلخیز  رنگ تیره است، پس می توانید از روی رنگ خاک، زمانی که خشک است ، خاک حاصلخیز را از دیگر خاکها تشخیص دهید، بدین صورت که هر چه خاک رنگش تیره باشد حاصلخیز تر است و مواد آلی بیشتری دارد،توجه داشته باشید که کودهای دامی و گیاهی هم رنگ تیره ای دارند، و استفاده بیش از حد از کود در گلدان و یا باغچه، بخصوص در فصل تابستان باعث خشک شدن ریشه گیاه و به اصطلاح سوختن گیاه می شود.

پس بهترین خاک برای گلدان خاک با بافت متوسط است یعنی مخلوطی از خاک سبک و سنگین می باشد، البته می توانیم بافت خاک به اصطلاح سنگین را با اضافه کردن ماسه و بافتِ خاک های شنی و یا به اصطلاح سبک را با اضافه کردن تورب یا کود دامی و یا کودبرگ (خاک برگ) به خاک متوسط تبدیل کنیم، که این خاک برای گیاهان آپارتمانی بسیار مناسب می باشد .

خاک گیاه باید از نظر مواد آلی و شیمیایی نیاز گیاه کاشته شده را تامین کند که بوسیله دستگاه های اندازه گیری پارامتر خاک قابل اندازه گیری می باشد؛ و باید در نظر داشته باشیم که هر گلدانی به خاک مطابق با گیاه کاشته شده نیاز دارد، برای مثال گیاه از خانواده کاکتوس ها و یا گیاهان پیازدار به خاک سبک نیاز دارند و گلهایی مثل رز و محمدی به خاک نسبتا سنگین نیاز دارند و یا اکثر گیاهان دارویی در خاک نیمه سبک کشت می شوند.

بطور کلی می توان خاکی را که آب بتواند به راحتی بین ذرات خاک حرکت کرده و نیاز به آبیاری مداوم هم نداشته باشد را خاک خوب در نظر گرفت.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *